Do przemyślenia
“Kim jest Polak nie-katolik” to osiemnasty z odcinków podkastu prowadzonego przez Jolę Szymańską “Też odchodzę”. Jola rozmawia (a tak naprawdę bardziej słucha, bo z rozmowy zrobił się mini-wykład :D) z prof. Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem badającym religijność i duchowość. Polecam.
Søren Kirkegaard (1813-1855) to duński filozof, teolog, literat, a “Bojaźń i drżenie” to jego najsłynniejsza i jedna z bardziej wpływowych książek z pogranicza literatury i filozofii religii. O autorze i dziele opowiada doktor filozofii Adam Workowski, współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera.
Living The Life of Fullness [ENG], dr Tihomir Lazić.
Tihomir Lazić – wykładowca teologii na Newbold College, uzyskał stopień PhD na Uniwersytecie Oxfordzkim.
Tihomir dotyka kwestii tego jak żyć pełnią życia, czy też życiem w obfitości i wskazuje, że drogą aby osiągnąć takie życie jest połączenie się ze Źródłem. Ukazuje, że wszystkie religie w jakiś sposób nawiązują do tego faktu, a jednym ze znaczeń łac. religio jest re-legare, co znaczy “wiązać” lub “łączyć ponownie”.
Prof. Bogdan de Barbaro daje 26-minutowy wykład nt. gniewu i jego różnych rodzajów, ich genezy i sposób (nie)radzenia sobie z nimi:
– gniew impulsywny;
– gniew tłumiony;
– gniew słuszny;
– gniew fanatyczny;
– gniew jako metoda polityczna;
– gniew wobec innego.
Materiał na czasie!
Świetna przemowa Szymona Hołowni. Moim zdaniem trafia on w sedno chrześcijaństwa, a raczej w sedno problemu jaki mamy w Polsce z chrześcijaństwem. Moim zdaniem ten 26-minutowy materiał powinien obejrzeć każdy Polak, który określa się mianem ucznia Jezusa.
U podstaw każdego światopoglądu leżą pewne podstawowe wartości, czyli rzeczy, które uznajemy za dobre i wedle których postępujemy. Jola przedstawia 3 swoje wartości, do których żywię serdeczną sympatię: (1) Mniej przemocy, więcej szczerych rozmów; (2) Rozmawiam, nie namawiam. Słucham, nie oceniam; (3) Lubię myśleć. Wystarczy pierwsze 9 min. materiału.
Wierzę w Boga, nie wierzę w Kościół. Coraz częściej słyszę takie wypowiedzi, które zasadniczo mają za zadanie odcięcie się od instytucji Kościoła przy jednoczesnej deklaracji wiary. Jakie są tego przyczyny we współczesnej Polsce?
Czym jest religia? Nie ma jednej i ostatecznej definicji, ani też jednego spojrzenia na religię. Można ją rozpatrywać socjologicznie, psychologicznie, antropologicznie, filozoficznie, historycznie… Co ciekawe, może nieść za sobą zarówno pozytywne jak i negatywne skutki.