Do posłuchania

PLAYLISTA TOP 10

Niedawno mój dobry przyjaciel, Przemek, zaprosił mnie do fejsbukowej zabawy w udostępnienie 10 albumów muzycznych, które ukształtowały mnie muzycznie (i nie tylko). Nie jestem wielkim fanem takich zabaw, ale ze względu na starą przyjaźń wszedłem w to… i nie żałuję 🙂 przypomniałem sobie naprawdę dobre kawałki, które faktycznie wpłynęły na moją tożsamość muzyczną, a przez to w ogóle na odbiór “świata ducha”. Na playliście można znaleźć klasyki (nomen omen) muzyki klasycznej, tango argentyńskie w wersji jazz, muzykę alternatywną, gitarową oraz piano jazz w wykonaniu Billa Evansa (aby odtworzyć playlistę kliknij na zdjęcie).

Ostatnio słucham

LGBT – lesbijki, geje, biseksualiści i transwestyci… ludzie, czy ideologia? Lobby czy osoby nieheteronormatywne? To akurat aktualny przykład polskiego hejtu, niestety jeden z wielu… 

“Bo nie jest tak, że zło to Hitler albo Stalin, zło jest w każdym z nas, zło robimy sami” – Maria Peszek. 

Niedawno ktoś polecił mi Melę Koteluk i faktycznie niektóre utwory mi się spodobały. Działać bez działania (wu-wei) to recepta na życie wg taoizmu filozoficznego, który postuluje życie w zgodzie z naturą – trochę taki dalekowschodni stoicyzm. Nie wolno ci się bać, wszystko ma swój czas – to refren, który chętnie kupuję i polecam.

Cover znanego, starego chrześcijańskiego hymnu “It is well with my soul”, za którym kryje się tragiczna historia… jednak nawet najgorsze okoliczności mogą okazać się do zniesienia, jeśli człowiek ma tego rodzaju nadzieję, jaką jest nadzieja chrześcijańska.

Międzynarodowy zespół Resonance, który działa na terenie Zjednoczonego Królestwa wykonuje na wysokim poziomie i we współczesnej formie muzykę chrześcijańską. “How Great Thou Art” to utwór wychwalający Boga, a z drugiej strony ukazujący Jego piękno w Jego stworzeniu. 

Zespół STEJM aktualizuje starożytne, biblijne teksty Psalmów do współczesnej formy muzycznej. Tym razem możemy posłuchać Psalmu 46, który wskazuje na Boga jako na ostoję pewności, ratunkiem i ucieczką. Aranżacja bardzo dynamiczna, szczególnie efektowne są dwa momenty perkusji, którą ogarnia Samuel Bukowski.

Zespół STEJM odkryłem całkiem niedawno (prawie rok temu). Nazwa to akronim od pierwszych liter imion: Samuel, Tymoteusz, Eliza, Jonasz i Mateusz.  Utwór nawiązuje do początku Psalmu 108, w którym autor deklaruje gotowość do wielbienia Boga m.in. za Jego ogromną łaskawość.

Moja cisza (Gabi &Wojciech Gąsior) – w przestymulowanym świecie potrzeba nam ciszy, aby odpocząć, zebrać myśli czy odnaleźć samych siebie. 

Warstwa muzyczna współgra z tekstową. Stonowany i kojący wokal wyeksponowany jest na tle dobrze pomyślanej gitary basowej w połączeniu z akcentami… dzwonków! 🙂 

Marcin Maciejczak do wschodząca gwiazda młodzieżowej sceny muzycznej w Polsce, zwycięzca trzeciej edycji telewizyjnego programu rozrywkowego The Voice Kids (2020). Utwór jest wyrazem potrzeby bezwarunkowej akceptacji, która może odbyć się w warunkach życzliwej autentyczności.

You say / Lauren Daigle
Najlepsza Piosenka w kat. Współczesna Muzyka Chrześcijańska GRAMMY 2019. 

Życie świadomości to ciągła walka z różnymi “głosami”, które nie zawsze są nam przyjazne. Warto więc słuchać tego, co mówi o nas (i do nas) Bóg. 

Świetny aranż dobrej muzyki. Trudno nie wierzyć w nic – zasadniczo dążymy do czegoś stałego w życiu, do czegoś istotnego. Najczęściej nazywamy to sensem życia, który albo odkrywamy albo nadajemy, choć nawet jeśli kreujemy własny sens życia to zazwyczaj w oparciu o coś, co rozpoznaliśmy w tym życiu jako wartościowe.

Przejmujący tekst kolędy, ciekawa aranżacja i wokal świetnie wykonany przez Natalię Szroeder w 2016 r. Z całego serca polecam przesłuchać kilka razy i rozważyć ewangeliczne przesłanie utworu.