Recenzja książki

Wiara i filozofia. Rozmowy współczesnych filozofów o Bogu

4.5Overall Score

Wiara i filozofia. Rozmowy współczesnych filozofów o Bogu

Gary Gutting jest filozofem akademickim na University of Notre Dame (stan Indiana, USA), a w jego kręgu zainteresowań badawczych znajduje się filozofia nauki, filozofia religii, a także ...

  • Treść
    5.0
  • Styl i język
    5.0
  • Poziom łatwości rozumienia
    2.5
  • Redakcja i strona techniczna
    5.0
  • Subiektywna całościowa ocena
    5.0
Wiara i filozofia. Rozmowy współczesnych filozofów o Bogu
" Jakie są źródła wiary lub jej braku we współczesnym świecie? Czy możemy zrozumieć i docenić odmienną od naszej tradycję religijną? Czy wiara da się pogodzić z teorią ewolucji? Czy istnieje sprzeczność między religią a naukową kosmologią? Czy istnieją jakieś racjonalne argumenty na rzecz ateizmu? Zwarte w rozmowach filozofów próby odpowiedzi na te pytania pozwolą czytelnikom lepiej zrozumieć, czym jest wiara w świetle czysto racjonalnej refleksji".

Gary Gutting jest filozofem akademickim na University of Notre Dame (stan Indiana, USA), a w jego kręgu zainteresowań badawczych znajduje się filozofia nauki, filozofia religii, a także XX-wieczna filozofia francuska. Od 2011 roku Autor regularnie publikuje swoje teksty na blogu “The Stone” (przynależącym do dziennika “The New York Times”).

Pozycja “Wiara i filozofia…” jest dobrze zredagowaną antologią wywiadów ze współczesnymi filozofami, które ukazywały się na Blogu w 2014 roku. Każdy rozdział porusza inną niszę filozofii religii i opatrzony jest wstępem oraz zakończeniem, dzięki czemu tekst nabiera ciągłej formy, a wywiady okazują się być jedynie przyczynkiem do poruszenia pewnych zagadnień i przedstawienia przemyśleń Autora. Niemniej jednak i tak najlepszym określeniem pomysłu, jaki zrealizował Gutting, to mozaika lub przekrój przez filozofię religii.

Swoistym przyczynkiem do przeprowadzenia tych wywiadów, jak możemy się dowiedzieć w pierwszym rozdziale, były wyniki ankiety podane przez portal Phil-Papers, z których wynikało, że 62% światowych filozofów to ateiści, a 11% skłania się ku tej opcji. Guttinga zdziwiło, iż zaledwie 6% badanych określiło się mianem agnostyków. Sam Autor określa siebie jako agnostyk, chociaż jednocześnie jest rzymskim katolikiem, co może wydawać się na pierwszy rzut oka co najmniej dziwne, o ile nie sprzeczne. Takie samookreślenie może wynikać z rozróżnienia kwestii przekonań (co do prawdziwości twierdzeń o istnieniu oraz istocie Boga) i praktyki religijnej. W zasadzie takie rozwiązanie nie jest nie do pomyślenia, tym bardziej jeśli ów agnostyk okazuje się być agnostykiem poszukującym (jak sam to określił: warto drążyć). Właśnie z tych prywatnych przekonań motyw agnostycyzmu jako opcji najbardziej racjonalnej przewija się (z mniejszym lub większym nasileniem) przez cały Tekst.

Książka kończy się notami o rozmówcach Guttinga (jak również o nim samym), toteż dobrze jest przed przeczytaniem danego wywiadu sięgnąć na ostatnie kartki Dzieła.

Spis treści dobrze prezentuje zakres merytoryczny podejmowanych dyskusji:

  1. Przedmowa
  2. Głos za teizmem (Alvin Plantinga)
  3. Głos za ateizmem (Louise Anotny)
  4. Religia i dekonstrukcja (John Caputo)
  5. Doświadczenie i wiara (Howard Wettstein)
  6. Miękki ateizm (Philip Kitcher)
  7. Religia i kosmologia naukowa (Tim Maudlin)
  8. Religia i ewolucja (Michael Ruse)
  9. Perspektywa muzułmańska (Sajjad Rizvi)
  10. Hinduizm – boskość bez Boga (Jonardon Ganeri)
  11. Buddyzm – religia bez boskości (Jay Garfield)
  12. Religia i wiedza (Keith DeRose)
  13. Kontekst historyczny (Daniel Garber)
  14. Zamiast zakończenia
  15. Nota o rozmówcach
  16. Nota o autorze

Warto nadmienić, iż rozdział “Zamiast zakończenia” to wywiad Gary’ego Guttinga z samym sobą! Pytania dotyczą m.in. przyczyny i celu powstania przedstawionych w Książce wywiadów. Autor i zarazem rozmówca ostatniego rozdziału dokonuje subiektywnych podsumowań poglądów teistów oraz ateistów, wskazując m.in. na takie problemy jak:

  • niemożność dowiedzenia istnienia Boga;
  • pozanaukowość twierdzeń teistycznych;
  • brak pełnego zaangażowania ateistów w badanie współczesnych, wysoce wyspecjalizowanych argumentacji teistycznych;
  • odróżnienie twierdzeń religijnych (nieweryfikowalnych) od ogólnego poglądu na istnienie Boga;
  • ekskluzywizm religijny;
  • brak racjonalnego namysłu nad religią jako źródło fanatyzmu religijnego.

Gutting w tej partii Tekstu tłumaczy się również (niejako przed samym sobą) w jaki sposób godzi agnostycyzm (wstrzymanie sądu na temat istnienia Boga) z przynależnością konfesyjną, jaką jest w jego przypadku rzymskim katolicyzm.

Na pewno jest to Pozycja godna polecenia, szczególnie dla osób, które interesują się filozofią religii i religiologią. Poruszone tematy są dobrane jako mozaika ukazująca szerokie spektrum współczesnych spojrzeń filozoficznych na kwestię Boga. Niektóre rozdziały, z uwagi na szczegółowość poruszanych zagadnień (czy lepiej powiedzieć specjalistyczność) mogą okazać się trudniejsze w rozumieniu. Nie należy jednak się pochopnie zniechęcać, gdyż bardzo możliwe, że po przewertowaniu kilku kartek Czytelnik odnajdzie swoją nisze tematyczną i wciągnie się w wir dialogu.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń tę recenzję