Duchowość

Moja Modlitwa Pańska

Jezus z Nazaretu przekazał swoim uczniom tylko jedną formułę modlitewną – Modlitwę Pańską “Ojcze nasz”. Nie sądzę, że jest to jedyny akceptowalny wzór modlitwy. W ogóle słowo “modlitwa” jest niezwykle mylące, podobnie jak “kościół” i jeszcze kilka innych religijnych słów, które raczej zaciemniają rzeczywistość niż ją odkrywają. 

Może innym razem napiszę nieco więcej o modlitwie, dzisiaj jedynie chciałem się podzielić moją spersonalizowaną wersję modlitwy “Ojcze nasz”. Polecam każdemu chrześcijaninowi i każdej chrześcijance takie zadanie, pozwala ono nie tylko odświeżyć dobrze znany, czy nawet oklepany tekst biblijny, ale także dotrzeć do jego sedna i odczytać we własnym kontekście, co jest w zasadzie celem procesu rozumienia tekstu – uczynić tekst swoim, oswoić go, a więc zrozumieć w odniesieniu do samego siebie i otaczającego nas świata.

Stwórco mój i Przyjacielu, który jesteś tak Tajemniczy i Potężny, że nie potrafię sobie tego nawet wyobrazić… 

Chcę abyś zajmował szczególne miejsce w moim życiu. 

Pragnę, abyś oddziaływał na wszystkich ludzi, a także aby oni żyli wedle Twoich wskazówek i praw. 

Jestem ciekaw Twojego odwiecznego, niesamowitego planu dla mojego życia, chcę go coraz lepiej dostrzegać i podążać za nim. 

Wiem, że całe dobro pochodzi od Ciebie i dziękuję Ci za nie. 

Wiem też, że są rzeczy, które uczyniłem nie tak dobrze jakbym tego chciał i mógł, za co przepraszam.

Ucz mnie przebaczać innym tak, jak Ty to robisz w stosunku do mnie.

Pomagaj w każdej trudności, daj mi motywację i siłę do tego, aby stawać się lepszym, a także uratuj mnie od otchłani nicości, przemijania i śmierci. 

Wierzę, że te moje słowa mają jakiś sens i mogą się spełnić, ponieważ wierzę, że jesteś Władcą wszystkiego, masz odpowiednie kompetencje, wiedzę oraz prawo do tego, aby mnie pozytywnie wysłuchać.

3 komentarze

  • Marcin Garstka

    Amen.
    Podpisuje się pod tym postem i Twoja modlitwa, ona nie zasługuje na rutynę i oklepanie, też staram się z tym walczyć.

    • maggi

      Bardzo dobrze brzmiący tekst, choć to modlitwa, ktora wyraża odczucia modlącego się, to jest zrozumiała, bez anachronizmów, taka wspólczesna, a jednocześnie nie zatracajaca pierwotnego przesłania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *